Ugrás a fő tartalomhoz

Névnapok dátum szerint

Az Ajtony török eredetű régi magyar férfinév. Jelentése: arany.

Gyakorisága

Az 1990-es években szórványosan fordult elő. A 2000-es és a 2010-es években nem szerepel a 100 leggyakrabban adott férfinév között.

A teljes népességre vonatkozóan a 2000-es és a 2010-es években az Ajtony nem szerepelt a 100 leggyakrabban viselt férfinév között.

Névnapok

Híres Ajtonyok

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából

A Krisztián férfinév görög eredetű, a latin közvetítéssel átvett Christianus név rövid alakja. Jelentése: krisztusi, Krisztushoz tartozó. Női névpárja a Krisztina, Krisztiána. A szót a magyar nyelvben kereszténynek is fordítják.

A nagy etimológiai szótár szerint a Krisztián szláv eredetű szó: a horvát krstijan, a szlovén kristjan, a szlovák kresťan – vagyis „keresztény” – vagy közvetlenül, vagy a latin Christianus közvetítésével a görög Khrisztianosz – „Krisztusi” – szóból erednek. A szótár szerint a magyar szó forrása a horvát vagy szlovén volt; a szóeleji mássalhangzó-torlódás ejtéskönnyítő magánhangzóval való feloldása révén előbb kirisztján, majd hangrendi kiegyenlítődéssel keresztyén alak jött létre. A 16. század óta mutatható ki a Krisztián alakváltozat, amely egyértelműen utal a latin Christianus alakra.

Rokon nevek

Gyakorisága

Az 1990-es években igen gyakori név, a 2000-es évek elején a 22-28. leggyakoribb férfinév.

Névnapok

Híres Krisztiánok

Magyarok

Külföldiek

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából